Organ bağışlamak isteyen kişiler nasıl bir yol izlemelidir?

Organlarını bağışlamak isteyen bireyler hastanelere, il sağlık müdürlüklerine veya organ nakli ile ilgilenen vakıf ve dernek gibi kuruluşlara başvurmalıdır. Bu süreçte organ bağışı bilgi formunu doldurmak ve imzalamak yeterlidir. Bunlara ek olarak Sağlık Bakanlığı’nın E-Nabız platformu üzerinden de online olarak organ bağışı başvurusunda bulunabilirsiniz. Organ bağışı sonrası kişinin bilgilerini içeren ‘‘Doku ve Organ Bağış Belgesi’’ kartı hazırlanmakta ve kendisine teslim edilmektedir.

Online organ bağışı başvurusu için tıklayın.

Bağış kartını kişi bir kimlik gibi yanında mı taşımalıdır?

Organlarını bağışlayan kişinin kartını yanında taşıması önemlidir. Ancak bu sembolik bir karttır, organ bağışlamak isteyenlerin ailelerine bu kararlarını mutlaka bildirmeleri, onları bu konuda bilgilendirmeleri gerekir. Çünkü organlarını bağışlayan kişinin beyin ölümü gerçekleştiğinde bağış kararını verecek olan 1.dereceden yakınlarıdır.

Kişi tüm organlarını değil, bazı organlarını bağışlayabilir mi?

Organ bağışı kartının bir bölümünde bağışlamak istenilen organlarla ilgili seçenekler mevcuttur, bu bölümde işaretlenen organların dışında herhangi bir organın alınması söz konusu değildir. Ailesi de bu konudaki isteklerini dile getirip gerekli prosedürlerin uygulanmasını sağlayabilir.

Her organ bağışı yapan kişinin organı alınır mı?

Kişi kendi iradesi ile organ bağışı yapmış olabilir fakat evde, yolda ya da kaza yerinde ölümü gerçekleşmiş ise organları alınmaz. Ancak hastane yoğun bakım ortamında tıbben ölümü gerçekleşmiş kişilerin organları ailesi izin verdiği takdirde alınabilir.

Organ bağışı yapıp vazgeçmek mümkün müdür?

Kişi organ bağış kartı sahibi olsa dahi, istediği anda ailesine durumu bildirerek ve bağış kartını taşımayarak fikrinden vazgeçebilir. Bununla birlikte organ bağışı kabul eden herhangi bir kuruma başvurarak sistemden daha önce yapmış olduğu organ bağışını iptal ettirebilir.

Organ bağışını yapan aile organın kime verileceğine karar verebilir mi?

Beyin ölümü gerçekleşen kişinin ailesi, organ bekleme listesinde kayıtlı, kendilerinin 2. derece akrabalığı olan bir hastası var ise bu kişiye şartlı bağış yapabilir. Bu durumun haricinde ailenin alıcı seçme durumu söz konusu değildir. Süreç Sağlık Bakanlığı kontrolünde ilerlemektedir.

Organı alan kişiye bağışçının kimliği ile ilgili bilgi verilir mi?

Organ bağışı sonucu organı alan kişi ya da aileye bağışçının kim olduğu konusunda hiçbir bilgi verilmemektedir.

Organların birine satılma ya da belirli kişilere özellikle verilme durumu olabilir mi?

Kişilerin bir bedel karşılığı organlarını vermeleri kanunen yasaktır. Bağışlanan organlar için, Sağlık Bakanlığı’nın Ulusal Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Sistemi tarafından tıbbi olarak aciliyet durumu ve doku uyumuna göre alıcı belirlenir. Daha sonra organ nakli konusunda yetkin bir merkezde nakil işlemi gerçekleştirilir.

Organ Nakillerini Destekleme Derneğine Bağış

Bağış Nasıl Yapılır?

Bağış yapmak isteyen kişi ve kurumlar aşağıda ki banka hesap bilgilerine bağış yapabilirler.

Banka Hesap Bilgileri

Denizbank Sultan Hamam Şubesi
TL: 9040-3080685-351
USD: 9040-3080685-352
EUR: 9040-3080685-353
IBAN: TR63-0013-4000-0030-8068-5000-01

Bağış Sonrası

Bağış yapan kişi ve kurumların [email protected] e-posta adresine iletişim bilgilerini göndermeleri rica ediyoruz.


Dernek adına yapılan bağışlar banka hesabına yatırıldığında alınan dekont, denek alındı makbuzu yerine geçer.