Organ Nakillerini Destekleme Derneği Hakkında

Amacımız Organ Bağışını Artırmak

Derneğimizin amacı Türkiye'de organ bağışı bilincinin yerleşmesine gelişmesine, organ bağışının artmasına katkıda bulunmak, yaşaması organ nakline bağlı olan kişilere nakil öncesi ve sonrasında maddi ve manevi destek verebilmek.


Bu amaçla sağlık çalışanlarına ve halka yönelik eğitici ve öğretici faaliyetlerde bulunacağız. Çeşitli paneller ve konferanslar düzenleyeceğiz. Bu organizasyonlar esnasında tabi ki başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere ilgili tüm kurul ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde olacağız.

Organ Nakli ve Türkiye

Her yıl milyonlarca kişi organ nakli yapılamadığı için hayata veda ediyor. Tek tedavi şansları organ nakli olan milyonlarca insanın hayata dönebilmek için artık yeni bir umudu daha var. Prof. Dr. Koray Acarlı başkanlığındaki Organ Nakillerini Destekleme Derneği, gerçekleştireceği organizasyonlarla hem Türkiye'de hem de tüm dünyada organ naklini artırmaya hedefliyor.


Türkiye’de 60.000’den fazla insan organ nakline ihtiyaç duyuyor. Bu rakama her yıl yüzlerce kişi daha ekleniyor. Ancak canlıdan nakillerle birlikte bir yıl içerisinde organ nakli bekleyenlerin sadece %5- 10’una nakil yapılabiliyor. İşte biz de bu yaraya parmak basmak için organ nakline gönül verenlerle bir araya geldik ve derneğimizi kurduk.

Organ Bağışı Kültürünü Geliştirmek Şart

Gördüğünüz gibi çok geniş anlamda çalışmayı düşünüyoruz. Çünkü bize göre organ nakli çok önemli. Türkiye'de son derece başarılı organ nakilleri yapılmasına rağmen organ nakillerinin sayısı çok az. Maalesef bu bir eğitim eksikliği.


Organ bağışı kültürü gerek doktorlarımızda gerekse halkımızda gelişmiş durumda değil. Eğitim bakımından tüm ülkeyi kapsayan bir eğitim seferberliğine girilmesi gerekiyor. Rakamlar ortada, buna kimsenin itirazı olamaz. Biz bu rakamları nasıl artırırız, nasıl daha başarılı organ nakli yapabiliriz diye yola çıktık ve bizim gibi düşünenlerle bir araya geldik. Halkımızdan gelen maddi ve manevi desteklerle başarılı olacağımıza inanıyoruz.


Türk İnsanı En İyisine Layık

Biz Türkiye'deki vatandaşlarımızın organ nakline olan ihtiyacını çok iyi biliyor ve bunun için çalışıyoruz. Bu, bir kişinin, üç kişinin işi değil. Binlerce hastamız, insanımız organ bekliyor. Onlara yardım etmek boynumuzun borcu. Bu sorun hepimizin sorunu. Elele verelim maddi ve manevi anlamda bütünleşelim, insanlarımıza yardım edelim.

Türk insanı en iyisine layık. Biz buna inanıyor ve bunun için çalışıyoruz.

Yönetim Kurulu

Başkan: Prof. Dr. Koray Acarlı
Başkan Yardımcısı: Doç. Dr. Burak Koçak
Sayman: Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu
Genel Sekreter: Op. Dr. Cihan Karataş

Çeşitli Belge Ve Dosyalar