Organ Nakilli Çocuklar İçin Antarktika’da Koşuyor

Türkiye’nin ilk çöl maratoncusu Prof. Dr. Taner Damcı, bu kez organ nakli olmuş çocukların eğitimi ve organ bağışına dikkat çekmek için Antarktika’da buzların üzerinde koşuyor.


ABD’li Racing The Planet/Gezegeni Yarıştırmak örgüanttünün 10 yıldır yürüttüğü “4 Deserts/4 Çöl” projesi kapsamında 17 Kasım’da antarktika’da gerçekleştirilecek maratonda Prof. Dr. Taner Damcı Türkiye’yi temsil edecek. Dünyanın birçok yerinden toplam 51 katılımcı ile gerçekleştirilecek yarışta Prof. Dr. Damcı organ bağışına dikkat çekmek ve organ nakli olmuş çocukların eğitimine katkıda bulunmak için koşacak.

Prof. Dr. Taner Damcı kimdir?

15.02.1964 tarihinde Zonguldak’ta doğan Prof. Dr. Taner Damcı, ilköğrenimini Zonguldak Yayla Özel İlkokulu’nda, ortaöğrenimini TED Zonguldak Koleji’nde tamamladı. 1982 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi’nden 1988 yılı Temmuz ayında mezun oldu. 1993’de İç Hastalıkları Uzmanlığını alan Damcı, 1997 yılında doçentlik, 2003 yılında profesör oldu. Halen Memorial Şişli Hastanesi Endokrinoloji Bölümü’nde çalışmaktadır. Çocukluk yıllarında beri sporun değişik branşlarıyla uğraşan Damcı, üniversite yıllarında amatör dağcılığa başladı. Daha sonra uzun mesafe koşulara ilgi duymaya başladı ve Avrasya Maratonları ile standart maratonlara ayrıca Sahra, Atacama ve Gobi çölü ultramaratonlarına katıldı. 2010 yılında “ultramaraton” kavramını Türkiye’ye getirerek ülkemizin ilk ultramaratoncusu olan Damcı, Likya Yolu Ultramaratonu’nu düzenledi. 2012 Kasım ayında Antarktika’da düzenlenecek olan “Last Desert” (Son Çöl) ultramaratonuna katılacak ve organ nakilli çocuklar için koşacak.


ORDES Hakkında;

Türkiye’de organ bağışı bilincinin gelişmesine ve organ bağışının artmasına katkıda bulunmak amacı ile Prof. Dr. Münci Kalayoğlu başkanlığında kurulan ORDES, yaşaması organ nakline bağlı olan kişilere nakil öncesi ve sonrasında maddi ve manevi destek verebilmek için hizmet vermektedir. Bu amaçla sağlık çalışanlarına ve halka yönelik eğitici, öğretici faaliyetlerde bulunan ORDES, çeşitli paneller ve konferanslar düzenleyerek, başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere ilgili tüm kurul ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde halkı bilinçlendirmeye yönelik çalışmalar yürütmektedir.


Siz de organ nakilli çocukların eğitimlerine katkıda bulunmak istiyorsanız aşağıda yer alan hesap numaralarına bağış yapabilirsiniz.


Organ Bağışlayın, Hayat Kurtarın!

Denizbank Sultanhamam Şubesi
TL: 9040- 3080685 – 351